Kvalitní pěny jsou zárukou zdravého spánku
Nelze pouze rozlišovat, zda jsou matrace vyrobeny ze studené pěny, paměťové líné pěny, z latexu, nebo z obyčejné PUR pěny (molitanu). Velmi důležitá je kvalita použitých materiálů a především jejich gramáž, neboli hustota pěny. Hustota ovlivňuje kultivovanost a komfort matrace, pěna s vyšší gramáží je pružnější, ale především má matrace delší životnost, odolnost a vyšší nosnost. Pokud nechcete naletět zdánlivě lákavé nabídce, musíte znát parametry použitých pěn, na trhu je totiž spousta dobře vypadajících matrací, které mají sice krásně barevné pěny a na první pohled zajímavou konstrukcí, to ještě bohužel nemusí znamenat, že kupujete kvalitní matraci, na které se bude skvěle spát a dlouho vydrží.
V jednoduchosti je krása - toto přísloví platí i u matrací, které jsou bohužel často vyráběny na "oko" zákazníka a na první pohled to vypadá, že má i spousty funkcí. Většinou je opak pravdou a u kvalitní matrace jde hlavně o komfort spánku, tvarovací schopnosti, prodyšnost a životnost.... nikoliv o design, protože na matraci se nebudete dívat, dokonce ji neuvidí ani nikdo jiný, takže těžko ocení její barevné provedení pěn, nebo nevšední design jádra.
Jednoduché neznamená nefunkční, proto se nesoustřeďte na design, ale na kvalitu použitých materiálů (gramáž v kg/m3) a zpracování konstrukce matrace. Technologie bez použití lepidel je použita ve všech našich matracích, speciální profilované zámky, které do sebe zapadají, nedovolují posun jednotlivých vrstev a výrazně zvyšují prodyšnost matrace, kterou jinak lepený spoj z neprodyšní. U lepených matrací platí, čím více vrstev, které jsou k sobě slepeny, tím nižší prodyšnost. Lepidlo může snížit prodyšnost až o 60% a ovlivní celkovou prodyšnost matrace, na které se pak tělo v noci přehřívá a potí. Více vrstev neznamená vyšší komfort, a proč by také mělo, logicky vrstva navíc nepřidá na komfortu, ani na tvárnosti, je to pouze snaha výrobce vyrobit co nejkrásnější matraci, která se bude vyjímat na akčním letáku, protože bohužel stále ještě spousta zákazníků nakupuje očima.
Správná volba typu a hustoty pěny jsou základem kvalitních tvarovacích schopností matrace, protože "zdravotní matrace" je taková, která svojí tvárností dokáže ob tvarovat konturu lidského těla a podepře páteř, která se díky podepření v přirozené poloze dokáže lépe zregenerovat. Regenerace páteře probíhá pouze v noci při spánku a je velmi důležitá pro bezbolestnou a správnou funkci páteře přes den. Tvarování matrace zajišťuje kvalitní pěna, matrace ze studené pěny sice vynikají svojí skvělou tvárností, ale přesto se často prořezávají, oslabením pěny vznikají zóny, které zvyšují tvarovací schopnosti matrace, která je v určitých místech díky prořezání vyměkčená, naopak místa bez prořezu zůstávají tužší. Matrace ze studené pěny z vrstvou z paměťové líné pěny už není třeba zónovat, protože líná pěna doslova obteče tvar těla, které je pěnou kvalitně podepřeno. Nevýhodou líné pěny je o něco nižší prodyšnost, která je zvyšována technologií spoje bez použití lepidel a hlavně děrováním líné pěny, kterým lze dosáhnou dokonalé prodyšnosti.
Kvalita použitých pěn je základ a pokud Vám není jedno, co za investované peníze pořídíte, je důležité posuzovat více parametrů než jednom výšku matrace a její cenu. Pokud kupujete matraci, každý správný prodejce by měl "odkrýt karty" a prozradit Vám z jaké konkrétní pěny je matrace vyrobena, jestli použil obyčejný molitan PUR(polyuretan), nebo studenou pěnu HR, línou pěnu, recyklovanou pojenou pěnu, nebo latex, často se totiž setkáte pouze s větou "matrace je vyrobena ze značkové pěny "Ecocell", nebo "Eliocell" a za obchodní název pěny výrobce schová právě tepelně modifikovaný polyuretan známý jako molitan, který je pro svoji nižší cenu a široké využití sice levnou výplní, ale má nevýhody oproti studené pěně v nižší prodyšnosti, komfortnosti, tvarovacím účinkům a hlavně nižší životnosti.
Hustota je ukazatel kvality, pokud ji prodejce, nebo výrobce uvádí, tak nekupujete "zajíce v pytli" a jste schopni porovnat nabídky na trhu tím správným parametrem, tedy objemovou hmotností použitých pěn. Gramáž pěny ovlivňuje především životnost matrace a její nosnost a jsou v ní velké rozdíly, matrace z PUR pěny z gramáží 20 kg/m3 Vám vydrží několik měsíců, nízká gramáž nevydrží zatěžování a brzy se slehne, oproti tomu matrace ze studené pěny s gramáží 50 kg/m3 Vám vydrží až 15 let, stojí tedy za to porovnávat tím pravým, tedy hustotou pěny a druhem pěny, ušetříte tak Vaše peníze a především Vaše záda. Bohužel se dnes většinou setkáte s tím, že hustotu výrobce, ani prodejce neuvádí a je to jako by výrobce automobilů neuvedl, jak silný motor do auta dal a jakou bude mít spotřebu....nebo by výrobce telefonu neuvedl parametry výkonu a rozlišení fotoaparátu... předpokládám, že takové auto, nebo takový telefon by jste si nekoupili....A matraci snad ano?